RUN/WALK/CYCLE
Saturday
May 5, 2018
West Carleton Amateur Sports Club

2017 Race Results Summary

The full list of award winners will be published in the West Carleton Review.
Race results for the 5 km and 10 km runs are posted in each West Carleton Library branch and are also available online at Sportstats.
Detailed event results are available at Sportstats for the 5 km walk, 5 km team, 5 km run, and 10 km run

Look here for photos of the 2017 event.

Loonie Loop

Loonie Loop awards for those 6 years of age and below.
There were 33 participants this year.

Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place
6 years oldPatrickCamKatelyn Mills
5 years oldJustin AsherCohen PardelLucian Deproix
4 years oldPippa TaylorMaddy FisherSaah Lackett
3 years oldXavier Mochdraken/an/a
2 years oldJoel Desousan/an/a

1 km Run

1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.
There were 25 participants this year.

  Girls Boys
1st PlaceRatchel LambleyWilliam Ellis
2nd PlaceAimy WitlIsaish Lewis
3rd PlaceRutenda LatmortTatenda Latrope

5 km Walk (click here for all results at sportstats)

There were 107 participants this year - 78 Female, 29 Male

1st PlaceJanet Sullivan37:19
2nd PlaceSabrina Sng41:51
3rd PlaceWayne Brohart41:51

5 km Team Run (click here for all results at sportstats)

Medals are presented based on the average time for the best four team members.

1st place team: U13 Boys WCSC Talons (1:30:07)
Members: Lucas Ross
Connor Criag
Thomas Hammell
Dylan Moloughney
Derek Arthur
Nicholas Gaiarsa
Liam Cavangh
2nd place team: South Carleton HS (1:32:10)
Members: Rory Smith
Nathan Woods
Mitchell Tyler
Nehemiah Omakor
Shane Beresford
Kacey Charland
Ajmal Saparno
3rd place team: St. Gabriel (1:35:55)
Members: August Schmidt
Rowan Kovacs
Regan Moncrieff
Lucus Heydarynejad
Kayleigh Seeton
Nicolas Dicapua
Akeem Ahmed

5 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 312 participants this year - 147 Female, 165 Male

Overall WomenTime MenTime
1st PlaceHeather Low20:41Thomas Steele17:12
2nd PlaceHaileigh Chenier21:24Alex Santos18:56
3rd PlaceHeather Larmer21:40Kyle Lamprecht20:28

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
10 and underRegan MoncrieffElias Lummack
11 - 13Isabelle BrowneLucas Ross
14 - 16Jordyn WainesMichael Steele
17 - 19Erin JannaFlynn Graham
20 - 29Allyson MooreDerek Ensing
30 - 39Jenny WeeksKurt Kenny
40 - 49Erin CarriereAndrew Mackay
50 - 59Sharon BellTerry Stewart
60 - 69Jane CookBob Chanter
70 + n/a David Rothwell

10 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 88 participants this year - 39 Female, 49 Men

Overall Women Time Men Time
1st PlaceCatherine Bell49:20Brendon Howard37:43
2nd PlaceRebecca Lockhart49:59David Brown40:35
3rd PlaceHeather Adeney50:20Richard Bellefeuille42:39

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
19 and underSarah WimmiReid Shouldice
20 - 29Katie KoenjerDarcy Colwell
30 - 39Tara BonsorMark Brownlee
40 - 49Lyne MichaudTed Radstake
50 - 59Linda MartinIan Smith
60 - 69Lisa PattersonDavid Robinson
70 +Louise RachlisPhil Gregory

Cycling Events

5 km Cycle

Overall Women Men
1st PlaceSylvie LakanceDaniel Meisenheimer
2nd PlaceSarah LuckettWyatt Lummack
3rd PlaceNochole PardellJackson Pardell

18 km Cycle

Overall Women Men
1st PlaceRebeca LloydRustom Mirza
2nd PlaceDiana LloydRiaan Mirza
3rd PlaceLaura MayJan Ramsey

33 km Cycle

Overall Women Men
1st PlaceHerzel ElliottCohn Cambell
2nd PlaceArlene StedmanJohn Ellis
3rd PlaceKistin GoffBen Britton

 

Detailed event results available at Sportstats for:

5 km walk,   5 km team,   5 km run,   and  10 km run

 


 

Diefenbooker Race results from previous years

Results from previous races are also available in the Diefenbooker websites from previous years.